Ztratil jsem telefon. Jaký máte plán pro takovou situaci?

Minulý týden, krátce po příjezdu do Chrovatska, se mi podařilo ztratit iPhone. Ztratil jsem ho u takový odlehlý pláže a už jsem ho nenašel. Někdo ho mohl najít a vzít, nebo tam leží někde mezi kamenama, zahrabaný ve štěrku, zapadlý ve křoví, možná někde na dně moře (naposledy si pamatuju, že jsem ho dal do kapsy od plavek). Fakt nevím. Už se mi nepodařilo na moje číslo dovolat, ani jsem telefon nedohledal přes polohu ve Find my, kterou sdílím s Terkou (telefon je pořád u supermarketu, ve kterým jsem byl před odjezdem na pláž, což akorát znamená, že se poloha neaktualizovala)

Bylo to na začátku dovolený a byl jsem kvůli tomu skoro týden úplně offline. Docela hezkej digitální detox.

Vědomě zálohovaný nemám skoro nic, prostě jsem na to kašlal. Kromě pár fotek jsem asi o nic dlouhodobě nepřišel. Kontakty jsou třeba všechny synchronizovaný v iCloudu. Ale…

  • Ztratil jsem tím okamžitě přístupy do všech bank, kde ten mobil potřebuju kvůli SMS nebo 2FA. I když bych si pamatoval přístupové údaje, tak se k účtům nedostanu. Na účtu, který používám pro placení běžných výdajů a kterýmu jsem měl kartu, jsem měl v tu chvíli pár tisíc a potřeboval jsem si tam peníze přeposlat.
  • Neměl jsem s sebou žádný svůj další Apple device, tak jsem telefon nemohl ani zablokovat (heslo k Apple ID si sice pamatuju, ale 2FA mě do toho účtu nepustilo). SIM kartu jsem zablokoval přes operátora.
  • Všechny hesla mám ve správci hesel (i od Google účtu, bohužel). Heslo ke správci hesel si sice pamatuju, ale při pokusu o přihlášení z nového zařízení nebo nové lokace musím přihlášení potvrdit přes odkaz, který mi přijde do emailu.

Došlo mi, že v tom telefonu toho mám hodně, a že je dneska docela těžký fungovat bez něj. Nebyl jsem v Chorvatsku sám, takže peníze, informace, mapy, ani další podobný věci nebyli problém, ale kdybych tam sám byl, tak by to asi bylo docela špatný.

Po návratu jsem telefon hned přes Mac zablokoval, ale to bylo až po 6 dnech.

Rád bych vymyslel nějaký postup pro případ, že se mi podobná věc stane znovu. Detox to byl sice dobrej, ale zároveň i trochu bezmoc :slight_smile:

Máte nějaký osvědčený metody nebo backup plány pro podobný situace?
Na co si dát pozor a co v takové situaci dělat?
Máte případně nějaký dobrý zdroje, které se tématu věnují?


Věřím, že sem tohle téma patří. Než se mi to stalo, tak mě nenapadlo, jaký to všechno může mít dopady (nebo mě to možná i napadlo, ale nic jsem s tím nedělal). A ztratil jsem kvůli tomu i přístup ke všem klientům. I když se nic kritickýho nestalo, několik zpráv a nepřijatých telefonátů jsem měl.

Ahoj, to je pěkný, nezávidím. :confused:

Já nevím, jestli ti moje zkušenost pomůže, ale docela precizně zalohuju (icloud, google), většinu 2FA mám ve 1Paswordu, vozim s sebou druhý a často třetí device a přes Evičku dokážu Apple ID kdyžtak obnovit. Docela fajn je, že už není potřeba fyzická simkarta – aspoň data bych vyřešil z iPadu.

Každopádně mě zajímají případné další tipy. A doufám, že telefon neztratím :sweat_smile:

Posílám pozdrav z Norska!

1 Like

Tak mám nový telefon, všechno jsem obnovil a vlastně to nebylo zas tak komplikovaný.

Dokonce i do mobilního bankovnictví se lze dneska dostat bez přihlašovacích údajů a nemusel jsem kvůli tomu na pobočku.

Větší problém mám teď jenom jeden. Pro přístup do Make mám nastavené 2FA, a moje auth appka (LastPass Authenticator) si ty moje původně přidané aplikace nepamatuje. Sice by to mělo jít obnovit přes LastPass Password Manager, ale píše mi to, že není co obnovovat…

Zkusím napsat do Make a zeptám se, jestli existuje nějaká cesta, jak to obejít. Trochu se bojím, že mi v tomhle případě asi nepomůžou. Dám vědět, jak to dopadne :slight_smile: