Sčítavanie a vypísanie počtu checkboxov pre rôznych účastníkov a pre rôzne druhy aktivít

Chcem Vás poprosiť o radu, nakoľko v rámci Airtable riešim nasledujúce zadanie,
pričom si nie som istý či daná funkcia je v rámci Airtable vôbec možná:

Funkcia by mala umožniť urobiť súčet checkboxov uvedených v stĺpcoch
a riadkoch jednej tabuľky, v ktorej by napr. jeden stĺpec patril konkrétnemu účastníkovi
a jeden riadok konkrétnej aktivite ( dátum + druh aktivity ), pričom v druhej súhrnnej tabuľke by to bolo naopak = stĺpec by patril konkrétnej aktivite
a riadok konkrétnemu účastníkovi, pričom by som chcel aby sa mi v stĺpci aktivity pre daný druh / typ aktivity zobrazovala v riadku pre konkrétneho účastníka číselná hodnota účasti jedného účastníka na konkrétnom type / druhu aktivity ( konkrétna aktivita by sa konala viac-x do mesiaca ), t. j. číslom vyjadrený celkový počet zaškrtávacích políčok v stĺpci jedného účastníka pre riadok konkrétneho typu aktivity z predchádzajúcej tabuľky? :wink:

Viď. šablóna takejto tabuľky:

S pozdravom
František Bachratý

Díky za příspěvek, díval jsem se na to a myslím, že celý problém je spíš v nesprávné struktuře. Myslím, že to je docela zajímavý případ, který by stálo za to překopat a natočit. zkusím najít volnou chvíli, snad to nebude trvat dlouho :slight_smile:

Vďaka a som zvedavý na iný koncept, ale mne toto riešenie prišlo najjednoduchšie,
resp. najprehľadnejšie :thinking:

Tak @FeriB – tady je moje odpověď:

Nakonec je to docela dlouhý, tak snad to nebude nuda a bude to dělat to, co potřebujete. Výsledná báze je na tomhle odkazu: Airtable - 3TTT ( Prototype 2 ) – Workflow verze

Tady je odkaz na článek, který jsem zmiňoval ve videu. Spreadsheet vs. database thinking: Spreadsheet Thinking vs. Database Thinking - eagereyes.org.

Snad to dává smysl :slight_smile:
Fajn den!

P.S.: Nedávno jsem spustil komunitu Trigger, možná by vás to mohlo zajímat: Trigger | členství

Vďaka za super odpoveď a príklad :slightly_smiling_face::+1:
Ale takéto riešenie som skúšal hneď na začiatku ( tento koncept som nezdieľal ) až kým som si uvedomil / videl,
resp. poukázali na to zadávatelia projektu ( bratia ), že ak pridám pre konkrétny aktivity konanej v konkrétny dátum a niekoľko-x do mesiaca a takmer všetkými účastníkmi / členmi, tak to už začína byť nepriehľadné = napr. Member A by mal 5 účasti na aktivite 1, 6 účastí na aktivite 2, 8 účastí na aktivite 3 atď., resp. aktivita 1 by sa konala napr. 7x / mesiac a niektorý deň by sa jej zúčastnili napr. všetci členovia, ďalší deň by napr. 3 chýbali, v ďalší deň by prišli iba 3 atď. :wink:
Takže by som Ťa chcel poprosiť o ďalšie riešenie v ktorom by si zahrnul vyššie uvedené postrehy
a môžeš ešte raz pozrieť predchádzajúcu tabuľku = Schedule of activities ( checkboxy ), z ktorej sa vychádza a kde je vidieť,
že na konkrétnych druhoch aktivít konaných viac-x / mesiac sa konkrétni účastníci zúčastňujú v rôznej intenzite :wink:

Prikladám ešte 1. riešenie, resp. prototyp, aj keď ako som uviedol vyššie,
tak tu to začína byť menej priehľadné a preto som skôr za druhý koncept :wink:

Ešte raz VĎAKA, apropo: čo som dlžný? :wink:
Spravil som to tak ako si vysvetlil a neviem prečo som si predtým myslel,
že ten istý postup / proces, ktorý si prezentoval s jedným členom na jednu /
viac aktivít nebude fungovať aj so všetkými členmi na jednu / viac aktivít
a že som to najprv nevyskúšal / poriadne sa s tým nevyhral :grin:
Takže som si to ešte raz pozrel, viac sa s tým pohral a spravil 2 koncepty:

  1. koncept:
    Sign up - Airtable

  2. koncept:
    Sign up - Airtable

Aj keď by som to chcel ešte skúsiť aj s tými zaškrtávacími políčkami
= predsa mi príde ľahšie odfajknúť políčko, ako vyberať medzi políčkami s konkrétnymi názvami :thinking:

Nejsi dlužný nic :slight_smile: Tohle mě baví, a je to cesta, jak pomoc škálovat. Případně se můžeš stát členem komunity Trigger.

Pokud jde o tuhle otázku, je to spíš téma uživatelského rozhraní než databáze. Myslím, že by způsob, jakým uživatelé zadávají data, neměl ovlivňovat strukturu databáze. Strukturu tabulek (= databázi) jsme vyřešili videem, a pokud jde o uživatelské rozhraní, je to trochu limitované.

Možnost 1

Standardně bych to řešil asi takto (samozřejmě neznám detaily):

  1. Vidím tlačítko “Zaznamenat aktivitu”. Kliknu na něj.
  2. Otevře se mi formulář, kde vyberu aktivitu. Pokud chci zadat jiné datum než aktuální, vyplním datum.
  3. Kliknu na uložit.
  4. V tu chvíli se do databáze uloží nový řádek s identifikací uživatele (ten, kdo klikl), čas akce (buď mnou nastavený na aktuální) a zaznamenaná aktivita.

V Airtablu lze tohle vytvořit pouze s využitím Interfaces a interních automatizací. Tohle je poměrně jednoduchá cesta.

Možnost 2

Taky si ale dovedu představit, že bys chtěl, aby uživatel viděl nějaký přehled dnů a tam si jen zaškrtával aktivity, podobně jako v té úvodní tabulce (řádky jsou dny a sloupce jednotlivé aktivity).

Tohle je na Airtable poměrně komplikované. Dovedu si představit, že:

  1. vytvořím Interface typu List, kde budou záložky pro jednotlivé aktivity,
  2. v rámci něj budu přes automatizace vytvářet prázdné řádky pro každý den, uživatele a každou aktivitu a
  3. pokud uživatel bude chtít zaznamenat aktivitu, otevře si správnou záložku aktivity a jen zaškrtne, ve které dny aktivitu dělal.

Struktura je stále stejná, ale uživatelské rozhraní jiné. Nicméně tohle mi přijde trochu krkolomné.

Tohle je no-code :slight_smile: vždy existuje cesta, jak udělat snadno prototyp – my děláme s @jankolr podobné téma v projektu https://rozhybeme.cz s aplikací Glide a víceméně fungujeme v rámci té první možnosti. Dovedu si představit, že třeba Adalo bude mít pro tuhle situaci lepší možnosti, ale zase je to už za jiné peníze a zároveň se člověk musí učit další nástroj.

No, snad to pomůže. :slight_smile:

Dovedu si představit, že třeba Adalo bude mít pro tuhle situaci lepší možnosti, ale zase je to už za jiné peníze

Ale v Airtable je to zadara, aspoň v malom merítku ako je aj tento prípad :wink:
Akurát riešim, ale Concept 3, kde by som to chcel prelinkovať na 4. tabuľku
( Summary of members’ participation in Type of Activities ), kde chcem mať práve to zhrnutie účasti konkrétnych členov pre konkrétne aktivity, nakoľko tabuľku členov chcem vyhraiť čisto pre osobné údaje ( meno, tel. číslo, email a príp. dátum narodenia ), ale zatiaľ neviem / nejde mi tá tabuľka ( Summary of members’ participation in Type of Activities ) prelinkovať s tou Schedule of Activities,
tak ako je to prelinkované medzi tabuľkami Members a Schedule of Activities :thinking:

Takže nakoniec sa mi podarilo toto prevedenie s ktorým som už spokojný
a ktoré mi na teraz celkom vyhovuje :wink:

Alebo aj takto zjednodušene:

Príp. trochu komplexnejšie :wink:

1 Like